4TH WORLD CONFERENCE ON PHYSICS EDUCATION
2024.09.05.
Idén augusztus 26-30. között rendezték a fizikatanítás 4. világkonferenciáját Krakkóban.
A konferenciát a krakkói Jagelló Egyetem Fizikai, Csillagászati és Alkalmazott Számítástechnikai Kara szervezte, együttműködve a Fizikai Tanítás Nemzetközi Kutatócsoportjával (GIREP), a Nemzetközi Fizikai Oktatási Konferenciával (ICPE) és a Wrocławi Egyetem Fizika és Csillagászati Karával.
Egyesület lehetőséget teremtett arra, hogy magyar diáklaborokból és intézményekből az érdeklődők részt vehessenek a konferencián.
Ennek keretében négy fő tudott kiutazni az alábbi intézményekből: Hatvani Bajza József Gimnázium, Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma, Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium
A konferencián, illetve kint tartózkodásunk ideje alatt megismerkedtünk olyan kutatásokkal, amelyek potenciális fejlesztési lehetőséget kínálnak olyan már aktív tevékenységeink fejlesztésében, mint például a lézerpince eszköztárának fejlesztése (pl. lézervágó eszköz, sablonok, optikai illúziók, esetleges lézer labirintus elkészítése).
Ezen felül a programban találkoztunk több olyan magyarországi iskola fizika tanárával, akik szintén a Selye Pályázat keretein belül tudtak a konferencián részt venni, és a kint tartózkodás ideje alatt több pályázatos programlehetőséget is megvitattunk (pl. müncheni diáklaborlátogatás).
A megszerzett tudást és módszertani ötleteket az idei évben megtartandó ANKÉT keretein belül nem csak a saját tantestület tagjaival tudjuk megosztani, de így lehetőség nyílik több vidéki -akár Selye Pályázatban résztvevő iskolákkal egyetemben - szakos kolléga számára, hogy megismerjék ezeket a tevékenységeket.
A mi javaslatunkra és kezdeményezésünk eredményeként létrejött egy nemzetközi tanári Whatsapp csoport, ami alkalmas a tananyagok és tapasztalatok megosztására és a jövőbeni kapcsolattartásra.
Az ELTE Módszertani Doktori iskola módszertani kutatási projektjeibe (Arduinos tanórák, tanulási napló, kutatási napló) való aktív bekapcsolódást sikerült előkészíteni, amely már 2024 őszén elindul iskoláink kiválasztott fizika csoportjaiban.
A részvételt követően az alábbi tanulási eredményekkel tértünk haza:
- Módszertani eszköztár bővítése tanórai, szakköri és labor tevékenységekhez.
- Szociális készség és tantárgyi tudás fejlesztése kártyajáték keretein belül (Phys Cards, Israel)
- Az IYPT Nemzetközi fizikaverseny módszertanának és szervezőinek megismerése, korábbi versenyfeladatok elvégzése és továbbgondolása workshop keretein belül és a döntő vita műfajának kipróbálása valós mérésekhez kapcsolódóan.
- Demonstrációs eszközök készítése workshopok keretein belül az egyensúly és a mágnesség témakörében, valamint az eszközökhöz kapcsolódó jelenségek különböző mélységű elsajátításához útmutató megismerése.
- Arduinos tanulói kísérletek megismerése, módszertana, lehetséges alkalmazása tanórai vagy szakköri kereteken belül.
- Oktatási szimulációk és mérő applikációk tárházának bővítése és a hozzá kapcsolódó feladatlapok, ötletek
Összességében szakmai fejlődés és kapcsolati tőke szempontjából is kiváló alkalomnak bizonyult az oktatási konferencia. Távoli és szomszédos országok jó gyakorlatainak és szokásainak megismerése. A módszertani tárház szélesítése, inspiráció és erős motiváló hatás a tanév elején az új módszerek kipróbálására, tanórai alkalmazására
A konferencián való részvétellel a szakmai kapcsolatok kiépítésén keresztül további tanyagfejlesztési tevekénységben és együttműködésben is lehetőségünk nyílik részt venni a jövőben (Pl. Erasmus partnerekként), amelyek eredményeivel szintén a Selye pályázatos tevékenységeink színvonalát tudjuk emelni.